Validebağ’a dokunmayın

23 Temmuz 2018
Validebağ’a dokunmayın

İstanbul Üsküdar’da yeşil alan olarak kullanılan Validebağ Korusu’nun millet bahçesi yapılarak imara açılacak olmasına itiraz geldi. Yaşam savunucuları, çeşitli endemik türlerin de bulunduğu korunun doğal haliyle korunmasını istedi. Validebağ Korusu’nun korunmasını isteyen isimlerden Validebağ Gönüllüsü Şengül Kılıç, “Yıllardır burası için her türlü mücadeleyi veriyoruz. tek isteğimiz şehrin geriye kalan az sayıdaki yeşil alanlarından birini korumak” diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı görevine getirilen Murat Kurum, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, Gaziosmanpasa Belediye Başkanı Hasan Tahsin Usta, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz ile bir araya geldi. Toplantıda Üsküdar’daki Validebağ Korusu’nun millet bahçesi haline getirilmesi gündeme geldi. Tepki çeken karar sonrası Validebağ Gönüllüsü Şengül Kılıç BirGün’e konuştu.

Korunun 1. derece sit alanı olduğunu ve tüm kamuoyuna açık olduğunu ifade eden Kılıç, insanların buraya her gün düzenli olarak koşuya ve hayvanlarını gezdirmeye geldiğini söyledi. Kılıç, koruda bir çok endemik bitki türü, çalı, ağaç olduğunu ve çalılıkların altında yaşayan börtü böceğin, her türlü hayvanın koruda barındığını söyledi.

Bitki yapısı değişmesin
Bitki örtüsünün değişmesini istemediğini aktaran yaşam savunucusu Kılıç, bölgede her yerde bulunmayan bitkilerin, birçok çeşit kuşun olduğunu ve çimlerin, otların dahi biçilmesini istemediklerini söyledi. Kılıç, “Doğal yapının bozulmaması açısından 1999’da 1. Derece SİT alanı ilanı ettirdik. Ancak ondan sonra SİT alanı ilan ettirmeden önce de sürekli orada bir takım şeyler yapılmak isteniyordu. Yıllarca, defalarca orada bir takım dönüşümler yapılmak istendi. Çadır kurulmak istendi. Çadır yapılması için müteahhitler paraları ödendi deyip malzeme getirdiler” ifadelerini kullandı.

validebag-a-dokunmayin-490585-1.

Mücadelemizi sürdüreceğiz
Büyük bir mücadele ve imza kampanyaları ile taşların, otların, malzemelerin kaldırılması için koruma kurullarına defalarca dilekçe verdiklerini söyleyen Kılıç, ancak bu şekilde müteahhitlerin getirdiği malzemeleri geri gönderebildiklerini ifade etti. Kaymakamlığa ve belediyeye defalarca dilekçe verdiklerini ve Hilmi Türkmen’in de imzasının bulunduğunu söyleyen Kılıç, ‘‘Çadır kurulmasını istemediğimiz için başlattığımız imza kampanyasında şimdiki belediye başkanı Hilmi Türkmen’in de imzası var’’ dedi.

Yaşam savuncuucu Kılıç sözlerini şöyle bitirdi: “Koruda tek çivi çakıldığı anda ekolojik denge bozulacak. Hilmi Türkmen’in seçim kampanyası olarak yaptığı bir planı var. Bunu da hayata geçirtmedik. Amenajman planı denen şey göletler, seyir terasları, bahçeler, çay bahçeleri, oturulacak yerler yapılmasını öngörüyordu. Biz burada beton istemiyoruz deyince bize, ‘biz buraya çivi çakmayacağız tahta yapacağız’ dediler. Yani altına beton üstüne tahta koyacaklar. Şimdi de millet bahçesi diyorlar. Buraya dokunulmasını istemiyoruz. Sürekli bir bahçe, park, millet bahçesi hikayesi var. Bu halka açacağız sözünü ‘halka açmak değil ranta açmak’ olarak algılıyoruz. Bunun için bütün mahalle halkı olarak; Acıbadem, Altunizade, Koşuyolu bütün bu mahalleler olarak korunun korunması için mücadelemize devam edeceğiz. Kararlıyız. Mücadelemizi sürdüreceğiz.”(Birgün)

Netyerim.Net

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;