Soul müziğin efsane sesine veda

18 Ağustos 2018
Soul müziğin efsane sesine veda

Soul müziğin efsane isimlerinden, 18 Grammy ödülü sahibi Aretha Franklin’in ölüm haberi tüm dünyada sevenlerini yasa boğdu. Sosyal medyada şarkıları, klipleri paylaşılan sanatçının ölümüne neden olan durumun uzun süredir tedavi gördüğü hastalığı pankreas kanseri olduğu açıklandı. Önceki gün yaşamını yitiren sanatçı, geçen yıl aktif müzik yaşamını bıraktığını açıklamış ve son konserini Elton John AIDS Vakfı yararına düzenlenen galada vermişti.

1942 yılında doğan Amerikalı şarkıcı ve müzisyen Franklin, kariyerine kilisede gospel müzik söyleyerek başladı. 1960’ta 18 yaşındayken laik müziğe geçiş yaparak Columbia Records için kayıtlar yaptı. 1967’de Atlantic Records’la anlaşan Franklin, “Respect”, “(You Make Me Feel Like) A Natural Woman” ve “Think” gibi şarkılarla beraber başarılar elde etti ve tanındı.

Hit şarkılarıyla 1960’ların sonuna doğru “Soul Müziğin Kraliçesi” unvanını aldı. 1987 yılında Rock and Roll Hall of Fame’e seçilen ilk kadın şarkıcı oldu. 1998’de ise ünlü opera ariası “Nessun Dorma”yı seslendirerek olumlu eleştiriler topladı ve o yılki Grammy töreninde Luciano Pavarotti’nin yerine sahne aldı. Aynı yılın sonlarına doğru yayımladığı “A Rose Is Still a Rose” ile beraber son kez listelerde ilk kırka girdi.

Netyerim.Net

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;