İstanbul'da her an yıkılmaya hazır 600bin bina var

27 Temmuz 2018
İstanbul'da her an yıkılmaya hazır 600bin bina var

İstanbul’da son iki senede 4 ve üzeri katlı toplam 3 bina çöktü. Sözcü gazetesinde yer alan habere göre, çöken binalardan 6’şar katlı olan Bağcılar ve Zeytinburnu’ndaki binalar daha önceden boşaltıldı. Önceki gün Beyoğlu Sütlüce’de ise kaçak ve ruhsatsız olan 4 katlı bir bina, yan arazide bulunan inşaatın temel kazısı ve aşırı yağışın etkisiyle yıkıldı. Çöken binalar, kaçak ve ruhsatsız yapılar ile riskli binaların durumunu da bir kez daha gündeme getirdi. 

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki’nin bakanlık görevi sırasında kentsel dönüşüm programlarında yaptığı “İstanbul’da 600 bin riskli bina var” açıklaması yeniden gündeme gelirken, bu 600 bin riskli binaya yönelik denetimlerin artırılması gerektiğini aksi durumda ise benzer yıkımların tekrar yaşanabileceği görüşü de ortaya çıktı. İmar barışının kaçak ve ruhsatsız yapılar için büyük risk taşıdığını belirten mimar ve mühendisler “Bu yapıların hepsinin incelenmesi gerekir çünkü bu yapılar mühendislik hizmeti almamıştır. Olası bir Marmara Depremi için bu yapıların hepsi risk altındadır. Çünkü bu yapıların deprem güvenliğine bakılmamıştır. Biraz geriye gidersek, Türkiye’de bir ‘Hicret Apartmanı’ ve ‘Zümrüt  Apartmanı’ olayları vardır. Bu yapılar durdukları yerde çöktü. Geçen senelerde de Zeytinburnu’nda binalar durduk yerde çöktü. Olası bir depremde bu sayılar daha da artacak. Kaçak ve ruhsatsız yapılarda hasar olması olasıdır” dedi.

Diğer bir yandan eski Bakan Özhaseki de 26 Ağustos 2017 tarihinde Üsküdar Kirazlıtepe’deki kentsel dönüşüm projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmasında olası İstanbul depremine yönelik tedbirlerin alınması gerektiğini dile getirerek “Deprem gelmeden, depreme hazır binaları yapmamız lazım. İnşaatlarda yaptığımız hatalar insanları öldürüyor. İstanbul’da 600 bin riskli bina sayısı veriliyor. Ya deprem gerçeğini göz ardı edeceğiz. Bir gün ansızın gelecek deprem, bizi vuracak. Allah korusun perişan edecek. Ya da binalarımızı yenileyeceğiz” dedi.

Bağcılar’da 22 Eylül 2016 tarihinden daha önceden boşaltılmış 6 katlı bina çökmüş ve olayda can kaybı yaşanmamıştı. Geçen yıl 13 Ocak’ta ise Zeytinburnu Beştelsiz Mahallesi Rauf Denktaş Caddesi üzerinde yer alan Kuran Sitesi’nde 2015 yılının Aralık ayında boşaltıldığı belirtilen 6 katlı bina çöktü. Ayrıca Beştelsiz Mahallesi’nde çöken binanın enkazı halen yerinde dururken, mahalledeki 16 adet riskli bina kentsel dönüşüm kapsamında yenilendi. Yenilenen binalarda, 34’sı dükkan, 123’ü konut olmak üzere toplam 157 birim mevcut.

Netyerim.Net

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;