Gayrimenkul Bank: Kazanan yine inşaatçı!

25 Ağustos 2018
Gayrimenkul Bank: Kazanan yine inşaatçı!
  •  Ev almak çok kolay’ sloganıyla 3.37 milyon sertifika piyasaya sürüldü. Dar gelirli, konut projelerinden yararlanacak denildi 
  • Ancak inşaat sektörü finansman sıkıntısını çözse de proje değeri borsada eridi. Küçük yatırımcı kaybetti, kazanan inşaatçı oldu

 Sertifika ile ev almak çok kolay’ sloganıyla küçük yatırımcının, gayrimenkul projelerine borsada pay senetleri üzerinden ortak olmasını sağlayan gayrimenkul sertifikası bekleneni vermedi. Hükümet projenin, ev almaya gücü yetmeyen dar gelirliye konut projelerinden faydalanma imkânı sunacağını iddia ediyordu.

Ancak Türkiye’nin ilk gayrimenkul sertifikasını alanlar kaybetti. İhraç edilen ilk sertifikanın fiyatı, borsada işlem gördüğünden bu yana yüzde 20.3 geriledi. Fiyatın düşmesi, ilk ihraç edilen tarihte alanların zarar etmesi anlamına geliyor. Fiyat farkına reel enflasyon da eklendiğinde zarar büyüyor. 
Sıradan çıktılar

Sermaye Piyasası Kanunu ile 2016’da yenilenen gayrimenkul sertifikası arz tebliği sonrasında Türkiye’nin ilk gayrimenkul sertifikası ihracı olan TOKİ ve Makro İnşaat’ın gelir paylaşımı ortaklık modeli ile İstanbul Başakşehir’de inşa edilen Park Mavera 3 Projesi gerçekleştirildi.

Sertifikanın talep toplama süreci Mart 2017’de gerçekleştirildi. İhracın ilk gününde halka arz fiyatı olan 42.50 TL’nin üzerinde alıcı çıkmazken, sertifika fiyatı bu fiyatın da altına indi. Toplam 3.37 milyon adet sertifika 7 Nisan’da 42.50 liradan işleme başlarken, 10 Nisan’da en yüksek 42.60 seviyesini gördü. Daha sonra düşüşe geçen sertifika bu hafta itibarıyla 33.88 seviyelerine geldi. Buna göre sertifika değerinin beşte biri eridi.

İhraca aracılık eden Vakıf Yatırım Menkul Değerler’in Genel Müdürü Kemal Şahin, halka arz sırasında, 10 firmanın daha halka arz için sırada olduğunu belirtmişti. Ancak başka firmalar tarafından sertifika ihracı yapılmadı.

Netyerim.Net

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;