Ev vergisi nasıl hesaplanır?

23 Temmuz 2018
Ev vergisi nasıl hesaplanır?

Ev vergisi nasıl hesaplanır sorusu verginin ödenme zamanı yaklaştığında mülk sahiplerinin en sık araştırdıkları konu olmaktadır.

Yıl içinde ne kadar vergi ödemek zorunda olduklarını merak eden mülk sahipleri ödemeleri gereken vergi borcunu kolay şekilde öğrenebilirler.

Emlak vergisi arazi, arsa, iş yeri ve bina sahiplerinin ödemesi gereken vergi türüdür. Gayrimenkullerin bağlı olduğu belediyelere göre farklılıklar içermektedir. Vergilerin farklılık göstermesi şu şekilde örneklendirilebilir; Büyükşehirlere bağlı olan mülkler için mülk sahipleri binde 4 vergi ödemesi yaparlar. Diğer belediyeler için mülk sahipleri sahip oldukları mülkler için binde 2 değerinde vergi ödemesi yaparlar. Belediyelerin yanı sıra;

  • Arsa sahibi olunması,
  • Arazi sahibi olunması,
  • İş yeri sahibi olunması,
  • Mesken sahibi olunmasına göre de ödenecek vergi oranları değişmektedir.

Vergi hesaplamalarında belediyelerin durumu

Ev vergisi nasıl hesaplanır diye merak edenler için öncelikle bilinmesi gereken mülklerin kayıtlı oldukları belediyelere göre ödenmesi gereken vergi miktarının değiştiğidir.

Büyükşehir olan illere kayıtlı olan mülkler için mülk sahipleri binde 2, iş yeri sahipleri binde 4, arsa sahipleri binde 6 ve arazi sahipleri binde 2 oranında vergi öderler.

Büyükşehir olmayan illere kayıtlı olan mülk sahipleri mülkleri için binde 1, iş yeri sahipleri binde 2, arsa sahipleri binde 3 ve arazi sahipleri binde 1 oranında vergi ödemesi yaparlar.

Emlak vergisi nereye ödenir?

Ev vergisi nasıl hesaplanır konusuna çözüm bulmalarıyla ne kadar vergi ödeyecekleri belli olmaktadır.

Ödemeleri gereken vergileri bildikten sonra mülk sahiplerinin yapmaları gereken ise verginin ödenmesi işlemidir.

Emlak vergisi iki taksit şeklinde ödenebilmektedir. Mülk sahipleri ilk taksitlerini Mart ayından başlayarak Nisan ve Mayıs ayının sonuna kadar diledikleri zaman diliminde ödeyebilirler. İkinci taksit ise tek ay olarak sadece Kasım ayının son gününe kadar ödenmesi gerekir.

Mülk sahipleri ise iki taksit şeklinde ödemek istememeleri halinde ilk taksit seçeneği olarak sunulan Mart, Nisan ya da Mayıs ayında sahip oldukları gayrimenkul ait emlak vergisinin tamamını ödeyebilirler.

Emlak vergisi ödemeleri gayrimenkulün kayıtlı olduğu belediyelere direkt olarak ödenebilinmektedir. Belediyenin hesabının bulunduğu bankalar üzerinden de emlak vergisi ödemesi yapılabilir.

Emlak vergisi ödemenin diğer yöntemleri ise PTT üzerinden havale ile yapılmaktadır. Son olarak teknolojiyi kullanarak internet üzerinden e-Belediye uygulaması kullanılarak emlak vergisi ödemesi kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir.

Emlak vergisi sorgulama işlemi için e-Devlet sistemi kullanılabilir. Ne kadar vergi ödenmesi gerektiği konusunda kolaylıkla e-Devlet üzerinden hızlı sorgulama yapılığı gibi aynı yöntemle hızlı ödeme de yapılabilir.(Hürriyetemlak)

Netyerim.Net

Bizi Sosyal Medyada Takip Edin;